English / فارسی
 
   
 
  

 
  انعقاد تفاهم نامه مابین پژوهشکده پسته و مدیریت جهاد کشاورزی رفسنجان در طرح نظام نوین ترویج کشاورزی

در راستای توسعه دانش فنی و یافته های تحقیقاتی در بخش کشاورزی با محوریت پسته مدیریت دانش تفاهم نامه ای بین پژوهشکده پسته ومدیریت جهادکشاورزی رفسنجان منعقد شد. بنا به اعلام روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، حسین رضایی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان گفت: به منظور افزایش ضریب پوشش فعالیت های ترویجی، توسعه دانش فنی و یافته های تحقیقاتی در بخش کشاورزی با محوریت پسته بعنوان یکی از پتانسیل های طرح نظام نوین ترویج در راستای تقویت مدیریت دانش تفاهم نامه ای بین پژوهشکده پسته کشور ومدیریت جهادکشاورزی رفسنجان منعقد شد. وی افزود: در این تفاهم نامه مروجین کشاورزی چهارشنبه هر هفته در کلاس وکارگاه آموزشی که برگزار می شود شرکت و با یافته های علمی وتحقیقاتی محققین پژوهشکده پسته آشنا می شوند. رضایی در پایان خاطر نشان کرد: استقرارمدیریت دانش، دسترسی ذینفعان به دانش فنی و یافته های علمی تحقیقاتی وتوانمندسازی منابع انسانی بخش کشاورزی و افزایش کارایی واثر بخشی آنان در عرصه تولید از اهداف مهم این تفاهم می باشد.

 


ارتقاء دانش کارشناسان جدید الاستخدام با برگزاری کارگاههای آموزشی

بنا به اعلام روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، حسین رضایی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان گفت: به منظور آشنایی کارشناسان مراکز خدمات با بعضی از طرحهای اجرا شده از جمله آبیاری کم فشار (زیرسطحی) ودر نهایت کسب تجربه در زمینه اصول فنی و راهکارهای مدیریتی در طرح تحقیقاتی اجرا شده یک کارگاه آموزشی در این  مدیریت برگزار شد. وی افزود: مدرس این کارگاه از پژوهشکده پسته بوده و این کارگاه به همت اداره ترویج جهادکشاورزی رفسنجان با حضور 21 نفر از کارشناسان برگزار شد.

 
 
بررسی استاندارد سازی سموم کشاورزی و تهسیل در ثبت سموم کم خطر در همایش انتقال یافته ها

بنا به اعلام روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، حسین رضایی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان گفت: همایش یک روزه انتقال یافته های کاربردی و طرح ناظران گیاهپزشکی با حضور دکتر باغستانی درسالن موزه ریاست جمهوری رفسنجان برگزار شد.  دکتر باغستانی با بیان اینکه سالانه بین 20 تا25 هزارتن سموم کشاورزی در سطح 16 میلیون هکتار باغ کشاورزی در کشور مصرف می شود، تصریح کرد: باید استاندارد سازی سموم کشاورزی و تهسیل در ثبت سموم کم خطر، کاهش تعرفه های سموم کم خطر و نیز تنظیم تعرفه ها انجام شود.وی گفت: باید ثبت سموم با نام تجارتی بوده وکمپانی های بزرگ برای تولید سموم تحت لیسانس در داخل کشور تشویق شوندکه با این کار تکنولوژی تولید سموم با کیفیت در داخل کشور توسعه یافته و باعث ارتقا تولید کنندگان داخلی خواهد شد.  رئیس سازمان حفظ ونباتات، استفاده از روش های بیولوژیک به منظورکاهش مصرف سم را مورد تاکید قرار داد و افزود: در این زمینه توسعه و استفاده سیستم های نوین پیش آگاهی را در کشور داریم که ما در این راستا طرحی را با دانشگاه تهران شروع کردیم. وی بیان کرد: در این طرح با استفاده از سیستم های پهمباد و سیستم های تصویری به پایش وردیابی آفات می پردازیم که می تواند در کاهش میزان مصرف سم تاثیر گذار باشد. دکتر باغستانی گفت: سال گذشته مصرف سموم کشاورزی برای بیش از 700 هزارهکتار مزارع گندم در برابر بیماری زنگ گندم در کشور پیش بینی شده بود که بدلیل  فعالیت شبکه های پیش آگاهی کشور، این میزان به 60 هزار هکتار کاهش یافت وفقط در رابطه با بیماری زنگ گندم 800 تن سم در کشور کمتر استفاده شد. وی ادامه داد: توسعه روش های غیرشیمیایی مثل استفاده از کارت های زرد وفرمون ها یکی از برنامه های ساماندهی مصرف سموم کشاورزی در کشور است که در مورد فرمون ها سال گذشته با تسهیلاتی که داشتیم میزان مصرف فرمون ها به دو برابر افزایش پیدا کرد. وی استفاده از روش بیولوژیکی را توصیه کرد وگفت: سال گذشته برای 230 هزار هکتار از باغات کشاورزی با استفاده از اعتبارات یارانه ای روش بیولوژیکی به کار رفته است. دکتر باغستانی افزود: در رابطه با استفاده از روش بیولوژیکی 60درصد اعتبار را در سازمان حفظ ونباتات و40درصد را کشاورز پرداخت می کند وبه تازگی این اعتبارات به سمت مبارزه بیولوژیک محصولات تازه خوری می رود. در این همایش 9 طرح پایان یافته کاربردی در بخش گیاهپزشکی شامل طرح بررسی میزان کشندگی حشره کش ها برمیزان کارایی حشره کش مونتو علیه پسیل پسته، طرح تاثیرph  افوریا ومونتو برکفشدوزک، طرح مقایسه تاثیر مصرف خاکی وبرگی کلسیم برعارضه لکه پوست استخوانی پسته، طرح اثرات روغن پاشی زمستانه بر روی سرخشکیدگی ارقام پسته ودیگر طرحها ارایه وبررسی شد.

 


برگزاری همایش انتقال یافته های کاربردی بخش گیاهپزشکی در شهرستان رفسنجان

بنا به اعلام روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، حسین رضایی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان گفت: همایش انتقال یافته های کاربردی در بخش گیاهپزشکی باحضوردکتر باغستانی رئیس حفظ نباتات کشور، طاهری مدیر حفظ ونباتات سازمان وتعدادی از کارشناسان کشاورزی و تعدادی از کشاورزان پیشرو در سالن موزه ریاست جمهوری شهرستان  برگزارشد.طاهری مدیرحفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان کرمان گفت: 65 فروشگاه غیرمجاز عرضه سموم کشاورزی وآفت کشها از ابتدای سال جاری تاکنون توسط اداره کل اماکن در استان کرمان پلمپ وتعطیل شده است.

وی در ادمه افزود: 285 فروشگاه مجاز عرضه سموم وآفت کش های کشاورزی در استان کرمان وجود دارد که کشاورزان محترم می توانند از این فروشگاهها سموم  مورد نیاز براساس نظر کارشناسان گیاهپزشکی تهیه نمایند. طاهری با بیان اینکه فروشگاه مجاز سموم کشاورزی فروشگاهی است که پروانه صلاحیت فنی از سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی دارد، گفت:کشاورزان باید ارتباط خوبی با کارشناسان و مهندسان ناظر، کلینیک های گیاهپزشکی وغیره داشته باشند و از مصرف خودسرانه و بی رویه آفت کشها خودداری کنند. وی با بیان اینکه کشاورزان سموم موردنیاز را از فروشگاههای مجاز خریداری کنند افزود: کشاورزان بعداز خرید سموم از فروشگاه ها فاکتور دریافت کنند. 

 
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: کمتر از یک ماه دیگر معاملات خرید و فروش پسته در بورس کالای ایران در استان کرمان راه اندازی می شود

به گزارش ایاگنا محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امروز توسعه بازار سرمایه در استان کرمان مدنظر است و در این مسیر تلاش کردیم بورس کالا را در استان کرمان راه اندازی کنیم. وی بیان کرد: برای رسیدن به این هدف از سال گذشته با اتاق و مدیران بورس کالای کشور جلسات ویژه ای برگزار شد و تا امروز بخش عمده این کار انجام شده است. پور ابراهیمی گفت: از طریق کارگزارانی که مجوز معاملات کالا در استان  دارند معاملات پسته در کرمان عملیاتی می شود. نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: خرما هم در صورت استاندارد سازی می تواند در بورس کالا معامله و حتی هر کالای دیگری که امکان استاندارد سازی را داشته باشد می تواند وارد بورس کالا شود. وی گفت: با این کار تحول بزرگی برای محصولات استان کرمان به ویژه پسته رقم می خورد و نکته قابل توجه این است که در این مسیر فقط خرید و فروش نقدی کالا نیست بلکه خرید نسیه، پیش خرید و ابزارهای متنوع دیگری نیز ایجاد می شود. پورابراهیمی با بیان اینکه مشکل نقدینگی و تامین مالی از طریق بورس کالا قابل حل است عنوان کرد: این پروسه به واسطه وجود ابزارهای مالی متنوع، تحول اساسی را در فروش کالاهای استان کرمان به همراه خواهد داشت. وی با بیان اینکه فرهنگ سازی بورس در حوزه اقتصادی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، افزود: بورس باید در تصمیمات اقتصادی خانواده ها اثرگذار باشد. وی که از موسسان راه اندازی بورس منطقه ای کرمان در سال ۱۳۸۳ خورشیدی است، گفت: از همان سال اول ارتباطات موثری با قشرهای مختلف جامعه ایجاد شد و بخشی که در حال حاضر روی بورس سایه انداخته، بخش رکود است و اثرات خود را در بازار سرمایه نشان داده است. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رکود باعث کاهش انگیزه برای ورود به بازار سرمایه شده است، خاطرنشان کرد: در کرمان هم به تبع کشور همین وضعیت وجود دارد و برای خروج از وضعیت فعلی باید به موضوعاتی همچون تعیین تکلیف سهام عدالت توجه شود. وی گفت: اگر سهام عدالت تعیین تکلیف شود به راحتی حدود ۴۵ میلیون نفر وارد بورس خواهند شد و در بورس می توانند سهام خود را رصد کنند و با بازار سرمایه آشنا شوند. استان کرمان در هشت ماهه امسال ۵۰ هزار و ۵۳۳ تن پسته صادر کرده و ارزش صادرات این محصول ۴۶۶ میلیون و ۵۲۵ هزار و ۵۹۶ دلار گزارش شده است.


 
پانصد هزار تن پوست پسته در کشور تولید میشود...
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: طی دو سال گذشته ۳۰۰ هزارتن گوشت مرغ و تخم مرغ از ایران به دیگر کشورها صادر شد و ایران در ردیف یکی از کشورهای بزرگ منطقه در ردیف صادرات مرغ و تخم مرغ قرار گرفته است. به گزارش خبرگزاری از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، حسن رکنی در آئین بهره برداری از نخستین کارخانه تولید خوراک دام از نیشکر کشور در مرکز تحقیقات کشاورزی صفی آباد دزفول افزود: در حال حاضر حتی یک کیلوگرم گوشت مرغ از دیگر کشورها وارد نمی شود و پارسال ۸۰ هزار تن گوشت مرغ و طی دو سال گذشته ۳۰۰ هزار تن مرغ و تخم مرغ به دیگر کشورها صادر شده و کشورمان به یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان مرغ منطقه تبدیل شده است. وی افزود: از ۹۳۰ هزار تن تولید داخلی حدود ۹۰ هزار تن از صادرات کشور به تخم مرغ اختصاص دارد و در حالی که سرانه متوسط جهانی مصرف تخم مرغ ۹,۵ کیلوگرم است، این میزان در ایران ۱۱ کیلوگرم است. رکنی اظهار کرد: با این وجود در تولید گوشت قرمز ۱۰ درصد از نیاز کشور وارد می شود و باید تلاش کنیم این میزان واردات نیز در کشور تولید شود، ضمن اینکه متوسط سرانه مصرف گوشت قرمز در کشورمان با متوسط سرانه مصرف در دنیا برابری می کند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در زمینه شیر نیز سالانه ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تن شیر در کشور تولید می شود که سال گذشته حدود ۶۰۰ هزار تن از شیر تولیدی صادر شد. وی گفت: برای جبران نیاز گوشت قرمز، از دو سال گذشته برنامه های کارشناسی در کشور اجرا شد که اصلاح نژاد دام و کیفیت دام از این برنامه هاست .رکنی افزود: در حال حاضر ۱۰۰ میلیون واحد دام سبک و سنگین در کشور فعال است که برای تامین بخشی از خوراک آنها از مراتع استفاده می شود ولی شرایط مراتع به گونه ای است که توازنی بین دام علوفه ای و مرتع برقرار نیست و مجبور هستیم برای برقراری این توازن سالانه حدود سه میلیون راس دام سبک را کاهش دهیم .وی استفاده از سرشاخه های نیشکر برای تهیه خوراک دام را از اقدامات ارزشمند برای تامین خوراک دام عنوان کرد و گفت:با بهره برداری از واحد خوراک دام از سرشاخه های نیشکر می توان نیاز حدود ۲ میلیون واحد دامی را پوشش داد .معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی بیان کرد: منابع زیادی در کشور وجود دارد که مغفول مانده است، برای مثال سالانه حدود ۵۰۰ هزار تن پوست پسته در کشور تولید می شود که با تحقیقاتی که طی سال های اخیر انجام شده پارسال ۵ هزار تن آن سیلو شد و مورد اقبال بخش خصوصی قرار گرفت.
وی اظهار کرد: پیوند واحد تحقیقات و اجرا قدم مثبتی در بی نیازی کشور و توسعه صادرات خواهد داشت که امیدواریم هرچه زودتر محقق شود.

 

بسته‌بندی پسته ایرانی در دبی و ترانزیت آن به اروپا و آمریکا

صادرات چمدانی و فله‌ای پسته از ایران به مقصد دبی و بسته‌بندی آن در مناطق آزاد جبل‌علی، رأس‌الخمیه و حمریه شارجه به نام امارات به مقصد اروپا و آمریکا شدت گرفته است. دبیرخانه کشاورز کرمان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری با اعلام این خبر گفت: صادرات پسته به‌صورت چمدانی و فله‌ای از ایران به مقصد امارات افزایش قابل توجهی پیدا کرده است. بهزاد بهزادپور افزود: صادرات پسته در گونی‌های ۵۰ تا ۱۰۰ کیلوگرمی یا کارتن‌های میوه از بندرهای جنوبی کشور به مقصد دبی با استقبال تجار اماراتی روبه‌رو شده است. وی ادامه داد: طی سال‌های اخیر شرکت‌های مختلفی در مناطق آزاد تجاری جبل‌علی دبی و همچنین رأس‌الخمیه و حمریه شارجه تأسیس شده‌اند که اقدام به بسته‌بندی پسته ایران با نام شرکت‌های اماراتی می‌کنند. بهزادپور خاطرنشان کرد: پسته‌های صادراتی در بسته‌بندی‌های ۱۰۰، ۲۰۰ تا ۵۰۰ گرمی و یک کیلوگرمی به کشورهای عربی به‌ویژه کشورهای اروپایی و آمریکا صادر می‌شود که می‌تواند در جایگاه اقتصاد ایران اثر مخرب داشته باشد. کاهش تولید پسته جزئی است عضو انجمن پسته و کمیته باغبانی استان کرمان در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا اظهار داشت: با وجود رایزنی‌های متفاوتی که از تولید پسته ایران در مقایسه با کشور رقیب ارائه شده، به‌نظر می‌رسد حجم تولید محصول جزئی باشد. عظیم سلطان‌زاده تصریح کرد: تولید پسته بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار تن متغیر است و با انضمام پسته انباری سال قبل، حجم تولید پسته قابل عرضه ایران در بازارهای بین‌المللی کمتر از پسته آمریکا نخواهد بود. وی یادآور شد: به‌نظر می‌رسد حجم برداشت پسته از ۲۷ مردادماه به‌منظور برداشت مغز کال در یزد و سپس راور آغاز شده و از نیمه شهریورماه در سراسر کرمان آغاز می‌شود. سلطان‌زاده تأکید کرد: فصل برداشت پسته تا آبان‌ماه ادامه دارد و در حال حاضر شرایط باغ‌های پسته یا محلول‌پاشی و کودپاشی در شرایط مساعدی قرار دارد. وی در پایان گفت: قیمت پسته در حال حاضر در بازارهای کرمان ۲۷ تا ۲۸ هزار تومان برای فندقی، ۳۲ تا ۳۵ هزار تومان برای ممتاز و کله‌قوچی و ۲۲ تا ۲۳ هزار تومان برای پسته دهن‌بسته خواهد بود.

 

رونمایی از سامانه خرید و فروش پسته کشور

به گزارش خبرنگار خبرگزاری ایاگنا امروز و پس از مدتها از سامانه خرید و فروش  پسته کشور رونمایی شد. پسته یاب که نام سامانه مورد نظر میباشد بر پایه اطلاعات بازاری پسته آن را آگهی میکند . و صادر کنندگان و خریداران خارجی و فروشندگان و کشاورزان از طریق اینترنت به آن میتوانند دسترسی داشته باشند. این سامانه که از طریق کامپیوترهای خانگی و انواع موبایل های هوشمند قابل دسترسی است . و برای چهار نوع سیستم عامل اندروید – IOS – ویندوز فون- بلک بری  طراحی شده و حتی با ساده سازی از طریق موبایلهای بدون سیستم عامل نیز قابل دسترسی هست میتواند راهگشای خرید و فروش مستقیم و حذف دلالان بازار پسته باشد. قلب تپنده این سامانه موتور هوشمند آن است که سوداگری و دلالی را به طور خودکار از روی عملکرد افراد در سامانه تشخیص داده و مانع آن میشود. اعلام قیمت های بروز نیز یکی دیگر از امکانات این نرم افزار میباشد. همچنین کاشاورزان و خریداران میتوانند افراد سود جو را در سیستم مشخص کرده تا محدوده عملکرد آنها کاهش یابد. استفاده از سامانه بسیار ساده است و دارای آموزش تصویری میباشد و تولید کنندگان پسته به راحتی میتوانند انواع پسته دهن بست – دهن باز – مخلوط – روآبی و مغز خود را برای فروش در  سامانه خرید و فروش پسته کشور  ثبت کنند حتی صادرکنندگان نیز میتوانند نوع پسته مورد نیاز خود را با مشخصات ریز در آن اعلام کنند.سیستم پاسخگویی قوی از دیگر مزایای این سامانه بشمار میرود . امید است بعد از رونمایی از این سیستم  .خرید و فروش پسته رونق بیشتری گرفته و از آن حالت سنتی و مافیایی بیرون رود. قابل ذکر است در این سیستم بعد از انتخاب مشخصات پسته مورد نظر میتوان با شخص تماس گرفته و بقیه موارد را طی کرد. سعی میکنیم در گزارشی مفصل مراسم و مصاحبه ها و کارکردهای این سامانه را بطور کامل تشریح کنیم. در زیر لینک دانلود این نرم افزار را مشاهده میکنید.

 
     
         
   
     
         

 

 
     

                   

               مرورگر پیشنهادی Mozilla Firefox                 
         
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه تحقیقات پسته کشور می باشد .          
  pri.ir All right reserved
طراحی و پشتیبانی : Noujan.net